اخبار جمعه، 10 اردیبهشت 1400 - 15:38

ضرورت ترویج و تبیین معارف قرآنی در ایام شیوع کرونا

حجت الاسلام محمدی امام جمعه کوهسار و مدیرعامل موسسه قرآنی مشکات گفت: ضروری است در شرایط شیوع بیماری کرونا بیش از گذشته نسبت به ترویج و تبیین معارف قرآنی و توجه به کلام خدا در میان نسل نوجوان و جوان برنامه ریزی لازم انجام شود.

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی محمدی امام جمعه کوهسار استان البرز و  مدیرعامل موسسه قرآنی مشکات پیرامون برگزاری سومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم مشکات گفت: مسابقات قرآنی مشکات از اول اردیبهشت آغاز و تا 18 مرداد 1400 پایان می یابد.

وی با بیان اینکه مرحله ثبت نام این مسابقات از اول اردیبهشت تا اول تیرماه 1400 ادامه خواهد داشت خاطر نشان کرد: این مسابقات در چهار رشته حفظ ، قرائت، ترتیل و مفاهیم قرآن کریم، ویژه برادران و خواهران در دو رده سنی زیر 16 و بالای 16 سال برگزار می شود.

محمدی افزود: این مسابقات در سطح کشوری برگزار خواهد شد و علاوه بر هموطنان عزیز اتباع محترم کشورهای دیگر ، که ساکن جمهوری اسلامی هستند می توانند با ارائه کارت اقامت در این دوره از مسابقات ثبت نام نمایند.

به گفته حجت الاسلام محمدی، ضروری است در شرایط شیوع بیماری کرونا بیش از گذشته نسبت به ترویج و تبیین معارف قرآنی و توجه به کلام خدا در میان نسل نوجوان و جوان برنامه ریزی لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه مسابقات قرآنی مشکات در سال ۹۹ بین استان‌های البرز و تهران برگزار شد، تصریح کرد: این مسابقات در سال ۱۴۰۰ در سطح کشوری برگزار می شود.

مدیرعامل مؤسسه قرآنی مشکات بیان کرد: هرچند که شیوع ویروس منحوس کرونا در جهان باعث ایجاد محدودیتهای فراوانی شده است ولی باعث نخواهد شد تا مسابقات قرآنی مشکات برگزار نشود ؛ لذا این دوره از مسابقات همانند دوره قبل به صورت غیرحضوری و در چند مرحله برگزار خواهد شد ، باشد که ان شاءالله به برکت قرآن و قرآن دوستان ریشه این بیماری از سراسر جهان برطرف گردد.

امام جمعه کوهسار خاطر نشان کرد: اولین دوره این مسابقات در سال 1398 و در سطح استان البرز برگزار شد و دومین دوره این مسابقات نیز در سال 1399 در سطح استانهای تهران و البرز برگزار شد که مورد استقبال قرآن دوستان عزیز قرار گرفت و انتظار می رود در این دوره از مسابقات قرآنی که در سال جاری برگزار می شود شاهد حضور بیش از ۱۰ هزار شرکت کننده قرآنی در سطح کشور باشیم.

وی با تأکید بر اینکه نگاه به قرآن و مفاهیم قرآنی باید ویژه باشد و برگزاری مسابقات قرآنی نقش مهمی در ترویج آموزه‌های قرآنی دارد، افزود: فعالیت موسسات قرآنی و نقش آنها در بهبود وضعیت دینی و مذهبی مردم جامعه غیرقابل انکار است. این موسسات نقش مهمی در توسعه فعالیت‌هایی همچون قرائت، حفظ و تأکید بر مفاهیم قرآن‌کریم دارند و حمایت از توسعه و گسترش آن‌ها، حمایت از ایجاد و افزایش آموزه‌های قرآنی است.

امام جمعه کوهسار در بخش دیگری از سخنانش گفت: قریب به چهار سال است دفتر امام جمعه کوهسار روزهای پنجشنبه میزبان استاد سبزعلی است و جوانان و نوجوانان قرآنی این شهر و روستاهای اطراف در سرمای زمستان و گرمای تابستان گرد هم می آیند تا الفبای قرآن را از این استاد بزرگوار فرا بگیرند، این حضور مشتاقانه جوانان و نوجوانان باعث شد تا مسابقه قرآنی بین این عزیزان برگزار شود و ایده تاسیس موسسه قرآنی و مسابقات قرآنی مشکات از آنجا گرفته شد.

حجت الاسلام محمدی در ادامه یاد آور شد این مسابقات برای اولین دوره در سال 1398 ویژه استان البرز برگزار شد که با استقبال خوب قرآن دوستان این استان در مجتمع ایثار شهر کوهسار برگزار شد و اساتید بین المللی قران کشور نظیر استاد محمد حسین سبزعلی ، استاد عباس امام جمعه ، استاد مهدی قره شیخ لو، استاد امیر آقایی و استاد مهدی عباسی و سایر اساتید خواهر به داوری پرداختند و در مراسم اختتامیه این مسابقات که در ورزشگاه برگزار شد، قریب به 7 هزار نفر در این مراسم حضور پیدا کردند.

وی افزود: در سال 1399 که مصادف شد با شیوع ویروس منحوس کرونا و تعطیلی بسیاری از اجتماعات و مراسمات دینی ، بر آن شدیم این مسابقات را به صورت غیر حضوری برگزار کنیم که تجربه ای متفاوت بود و با استقبال قرآن دوستان عزیز مواجه شد و این عزیزان در منازل یا محل کار و حتی در خودرو شخصی به وسیله ارتباط زنده تصویری در مسابقات حضور و به رقابت پرداختند.

مدیر عامل موسسه قرآنی مشکات یاد آور شد در دومین دوره این مسابقات که به صورت مجازی برگزار شد حافظان و قاریان محترم قرآن در دو مرحله و با حضور داوران بین المللی قرآن کریم کشورمان نظیر استاد شهریار پرهیزکار، استاد محمدحسین سبزعلی ، استاد موسوی بلده، استاد عباس امام جمعه ، استاد امیر آقایی ، استاد محمدی اصل و دیگر اساتید رشته های خواهران ، به رقابت پرداختند که در پایان به نفرات برتر جوایز نفیسی اهدا شد.

وی افزود: در سومین دوره مسابقات قرانی مشکات علاوه بر رشته های حفظ و ترتیل رشته قرائت خوانی و مفاهیم نیز به مسابقات افزوده شد و جوایز این مسابقات نیز نسبت به سال گذشته بیش از 3 برابر شده است.